Archive For October 4, 2017

වැඩිහිටි දින සැමරුම් උත්සවය

By |

වැඩිහිටි දින සැමරුම් උත්සවය

අත්තිඩිය සහන උදය වැඩිහිටි විවේකාරාමය සංවිධානය කළ වැඩිහිටි දින සැමරුම් උත්සවය අද දින මහනගර ඇමති චම්පික රණවක මැතිතුමාගේ ප‍්‍රධානත්වයෙන් පැවැත්විණි. ජාත්‍යන්තර වැඩිහිටි දිනයට සමගාමීව සැමරුම් උත්සවයක් ලෙස මෙය සංවිධානය විය. මෙම අවස්ථාවට අමාත්‍ය එස්.බී. දිසානායක මහතා ඇතුළු විශාල පිරිසක් එක්විය. +

Read more »

නව ආණ්ඩුක‍්‍රම ව්‍යවස්ථාවෙන් ප‍්‍රධාන ඉලක්කයන් දෙකක් ඉටුකරගැනීම අරමුණු කරගත යුතුයි. එනම් ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදය සහ ස්ථාවරභාවයයි.

By |

නව ආණ්ඩුක‍්‍රම ව්‍යවස්ථාවෙන් ප‍්‍රධාන ඉලක්කයන් දෙකක් ඉටුකරගැනීම අරමුණු කරගත යුතුයි. එනම් ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදය සහ ස්ථාවරභාවයයි.

නව ව්‍යවස්ථාවක් රටට ගෙන ඒමට නියමිත මොහොතක ඒ පිළිබඳව විවිද අදහස්,යෝජනා,චෝදනා ආදිය එල්ල වෙමින් පවතින යුගයක,ජාතික හෙළ උරුමය වශයෙන් නව ව්‍යවස්ථාවක් ගෙන ඒමට පක්ෂ බව යලිත් වරක් මාධ්‍ය හමුවේ අමාත්‍ය චම්පික රණවක මැතිතුමා පෙන්වාදෙන ලදී.එසේම එම නව ව්‍යවස්ථාව මහා සම්මුතියකින්,සියලු දෙනාගේ එකඟතාවයෙන් ඇතිකර ගත යුතු බවද අමාත්‍යතුමන් පෙන්වා දෙන ලදී. නව ව්‍යවස්ථා සංශෝදනය පිළිබඳවත් ඒ…

Read more »

දැනට ව්‍යවස්ථාවේ සඳහන් ඒකීයභාවය හා බැඳුණු වගන්ති කිසිවක් වෙනස් නොවිය යුතුයි

By |

දැනට ව්‍යවස්ථාවේ සඳහන් ඒකීයභාවය හා බැඳුණු වගන්ති කිසිවක් වෙනස් නොවිය යුතුයි

මේ දින වල සාකච්ජා කරනු ලබන ප්‍රධාන පෙලේ මාතෘකාවක් වන්නේ රටේ ඒකීයභාවය යන්නයි.ඒකීයභාවය යන්න අප රටේ ඓතිහාසික උරුමයක් ලෙස හදුන්වා දීමට හැකියාව ඇත.1972 ව්‍යවස්ථාවෙන් එය ලියවිල්ලක් ලෙස සඳහන් කරනු ලැබුවත් ඊට පෙර සිටම පාහේ පැවතියේ ඒකීය රාජ්‍යක් යන සංකල්පයයි.පළාත් සභා ක්‍රමය පැමිණීමත් සමගම එකියභාවට හානියක් සිදු වූ බව මෙහිදී සදහන් කල අමාත්‍ය චම්පික රණවක මැතිතුමා…

Read more »

ලංකාවේ බුද්ධාගමට ලැබුණු දෙයක් නැහැ. නමුත් තිබෙන තැනවත් රැකගත යුතුයි.

By |

ලංකාවේ බුද්ධාගමට ලැබුණු දෙයක් නැහැ. නමුත් තිබෙන තැනවත් රැකගත යුතුයි.

බොහෝ දෙනෙක් මේ දින වල ප්‍රකාශ කරන දෙයක් වනුයේ බුද්ධාගමට තිබු තැන නැතිවී ඇති බව.සත්‍ය වශයෙන්ම 9 වන වගන්තියට අනුව බුදු දහමට සුවිශේෂී තැනක් හිමි විය යුතු බව සඳහන් වුවත් ප්‍රායෝගිකව එය ක්‍රියාත්මක නොවන බව ජාතික හෙළ උරුමය වශයෙන් සදහන් කල යුතු බව අමාත්‍ය චම්පික රණවක මැතිතුමා පෙන්වා දේ.එය හුදෙක් ව්‍යවස්ථා සැරසිල්ලක් පමණක් බවද එතුමා…

Read more »

සංවර්ධනයට බාධාවක් නොවන අයුරින් පළාත් පාලන ආයතන බලවත් කළ යුතුයි.

By |

සංවර්ධනයට බාධාවක් නොවන අයුරින් පළාත් පාලන ආයතන බලවත් කළ යුතුයි.

ලංකාවේ පවතින පළාත් සභා ක්‍රමය පිළිබඳව අවස්ථා ගණනාවකදී ජාතික හෙළ උරුමය අදහස් දක්වා ඇත.එසේම උතුරු පළාත් සභාව පිහිටුවීමේදී හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා අත්තනෝමතිකව ක්‍රියා කල අකාරය අමාත්‍ය චම්පික රණවක මැතිතුමා පැහැදිලි කරන ලදී.මෙරටට ගෙනා ඉන්දීය නියෝජිතයින් හමුවේ උතුරු පළාත් සභාව පිහිටුවීමට අවශ්‍ය කටයුතු සම්පාදනය කල අතර ඒ පිළිබඳව කිසිවෙකුගෙන් විමසීමක් හෝ නොකළ බව අමාත්‍යතුමන්…

Read more »

වත්මන් ජනාධිපතිධූරය ඒකාධිපති යැයි කිසිවෙකුටත් කිව නොහැකිය

By |

වත්මන් ජනාධිපතිධූරය ඒකාධිපති යැයි කිසිවෙකුටත් කිව නොහැකිය

ශ්‍රී ලංකාවේ ජනාධිපති ක්‍රමය පිළිබඳව විවිද මත පවතී.බොහෝ දේශපාලන නියෝජිතයින් තමන්ගේ දේශපාලන පක්ෂයට අදාලව විවිද අවස්ථා වලදී ජනාධිපති ක්‍රමය පිළිබඳව බොහෝ මත ප්‍රකාශ කරයි.ජාතික හෙළ උරුමය අවශයෙන් ජනාධිපති ක්‍රමය පිළිබඳව අදහස පක්ෂයක් ලෙස මේ වන විට ඉදිරිපත් කර තිබේ.එසේම ලෝකයේ ජනාධිපති ක්‍රම 03ක් ප්‍රධාන වශයෙන් පවතී.සත්‍යවශයෙන්ම ඒවා ආණ්ඩුක්‍රම ලෙස හඳුන්වා දිය හැකිය.මේ පිළිබඳවත් ලංකාවේ ජනාධිපති…

Read more »

කොට්ඨාස හා සමානුපාතික සම්මිශ‍්‍රනයකට අප එදත් අදත් පක්ෂයි.

By |

කොට්ඨාස හා සමානුපාතික සම්මිශ‍්‍රනයකට අප එදත් අදත් පක්ෂයි.

මැතිවරණ ක්‍රමය පිළිබඳව සලකා බැලීමේදී ජාතික හෙළ උරුමයට මෙය ඉතා හොඳ මැතිවරණ ක්‍රමයකි.ජාතික හෙළ උරුමය කරලියට පැමිණියේද මේ සමානුපාතික ක්‍රමය නිසාවෙනි.එසේම ආසන මට්ටමේ ජන්දයක් පැවැත්වුවා නම් ජාතික හෙළ උරුමයට එමෙන්ම ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ වැනි පක්ෂ වලට ආසන නොලැබී යනු ඇත.ඒ නිසා ජාතික හෙළ උරුමය වැනි දේශපාලන ධාරා වලට එලියට පැමිණීමට ඉතා හොඳ පසුබිමක් වනු ඇත.එසේම…

Read more »