කාර්මික විප්ලවය නිසා ගෝලීය උණුසුම ඉහළ ගිහින්

කාර්මික විප්ලවය නිසා ගෝලීය උණුසුම ඉහළ ගිහින්

“මනුෂ්‍ය වර්ගයා ලෝකයේ බරපතල ප්‍රශ්න රැසකට මුහුණ දෙන කාල වකවානුවක පරිසරය අපට දරුණු ලෙස විවිධ පීඩන රැසක් සිදු කරන්න පටන් ගෙන තිබෙනවා. ගෝලීය උණුසුම ඉහල යාමට මිනිස් ක්‍රියාකාරකම් විශාල ලෙස බලපෑ අතර තවත් සාධක මත මෙය ඉහල යාමට පටන් ගෙන තිබෙන බවත් අතීතයේ සිට පවතී සාධක ගොනු වීම වත්මන් කාල පරිච්ජේදය වන විට ප්‍රබලම සාධකය වන්නේ පොසිල ඉන්ධන දහනයයි. යුරෝපයේ ඇති වූ කාර්මික විප්ලවය හේතුවෙන් ලෝකය සීග්‍රයෙන් වෙනස් වූ අතර කර්මාන්ත වලට දහන අමුද්‍රව්‍ය වශයෙන් අගුරු, තෙල්,ගෑස් උපයෝගී කිරීම මගින් වත්මන් කාලගුණ විපර්යාසය (ගෝලීය උණුසුම) ඉහල යාම තුලින් බරපතල පාරිසරක ප්‍රශ්න රැසකට මුහුණ දීමට සිදු වී ඇති බව” මහනගර හා බස්නාහිර සංවර්ධන අමාත්‍ය පාඨලී චම්පික රණවක මැතිතුමාගේ ප්‍රධානත්වයෙන් දේවි බාළිකා විද්‍යාලීය ප්‍රධාන ශාලාවේ දී 2017 දේවි සියපත් සම්මාන උළෙල අමතමින් මෙලෙස අදහස් ප්‍රකාශ කළේය.

 

වැඩි විස්තර සදහා පිවිසෙන්න….

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *