ත‍්‍රිකුණාමලය, අනුරාධපුර හා පොළොන්නරුව නැගෙනහිර ආසියාවට ඉලක්ක ගත බලගතු ආර්ථික ත‍්‍රිකෝණයක් බවට පත් කරමු.

ත‍්‍රිකුණාමලය, අනුරාධපුර හා පොළොන්නරුව නැගෙනහිර ආසියාවට ඉලක්ක ගත  බලගතු ආර්ථික ත‍්‍රිකෝණයක් බවට පත් කරමු.

“පොළොන්නරුවේ ඉදිවූ මෙම නව වාණිජ සංකීර්ණය, සංස්කෘතික මධ්‍යස්ථානය, ජනතා පොළ සහ අනාගතයේ ඉදිවන ප‍්‍රවාහන මධ්‍යස්ථානය ඒ සෑමදෙයින්ම ජනතාවට පහසුකම් සැළසෙනවා පමණක් නොව ධනය උත්පාදනය වන ආකාරයට සැළසුම් කොට ක‍්‍රියාත්මක කරනු ලැබෙන අතර,විධිමත් තිරසර සංවර්ධනයක් ඔස්සේ ඉදිරියට ඇදෙන්න රටේ දැන උගත් ජනතාව පෙළ ගැසී සිටින අතර අතීතයේ පුලතිසි රාජ්‍යධානියේ කෘෂිකර්මාන්තයේ ඇතිවී තිබූ සශ‍්‍රීකත්වයට මහා පරාක‍්‍රමබාහු රජතුමා අතුළු අපේ මුතුන්මිත්තන්ගේ හුදු ගොවිබිමක් පමණක් නොව විශාල වාණිජ මධ්‍යස්ථානයක්. අතීතය මෙන් වර්තමානයේදී එම වාණිජ්‍ය මධ්‍යස්ථානයන් යාවෙන පරිදි පොළොන්නරුව ද කේන්ද්‍ර කොට ගනිමින් නව වාණිජ්‍ය මධ්‍යස්ථානයක් ස්ථාපිත කිරීමට හැකියාව හා සුදුසුකම් ඇති බව සඳහන් කළ යුතුවේ. විවිධ ආපදාවන්ට නිරන්තරයෙන් ලක්වීම හේතුවෙන් විවිධ ප‍්‍රදේශ ආශ‍්‍රිත නගර නිර්මාණය අසීරු කරුණක් වී තිබෙන බවත් ඒ අනුව 2030 පමණ වන විට ජනතාව පදිංචිය සඳහා තෝරාගත යුත්තේ කොළඹ සිට ත‍්‍රිකුණාමලය දක්වා ඇති මෙම තීරුවයි.කොළඹ, ගම්පහ, කුරුණෑගල සේම ත‍්‍රිකුණාමලය, අනුරාධපුර, පොළොන්නරුව ඒකාබද්ධ කරන මෙම ත‍්‍රිකෝණය තවදුරටත් සංස්කෘතික ත‍්‍රිකෝණයක් නොව නැගෙනහිර ආසියානු රටවල් දෙසට ඉලක්ක වන බලගතු ආර්ථික ත‍්‍රිකෝණයක් බවට පරිවර්තනය කිරීමට මේ වන විටත් කටයුතු සැළසුම් කරමින් සිටින බව” මහනගර හා බස්නාහිර සංවර්ධන අමාත්‍ය පාඨලී චම්පික රණවක මෙම අදහස් පළ කලේ අද (7) පොළොන්නරුවේ පැවති උත්සවයක් අමතමිනි.
වැඩි විස්තර සදහා පිවිසෙන්න….

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *